FERRATA VODNÍ BRÁNA

- NOVÁ TRASASeakayak

Seakayaking na Vltavě.

Fotogalerie zdeFerrata Bechyně

Otevřeli jsme via ferratu v Bechyni.

Fotogalerie zdeKrippenstein s Martou

Z Krippensteinu k jižní stěně Dachsteinu a freeridem zpět.Festival Harrachovka

V sobotu 7. května jsme uspořádali tradiční lezení pro veřejnost.

Informace z předchozích akcí zde

 Bechyne 2016

 

Otevřeli jsme další lezeckou blast u Bechyně

Článek a průvodce zdeTestování CT

Testovali jsme na Slovensku vybavení Climbing Technology, které nově nabízíme.

Odkaz na stránky výrobce zde

 


IN TIME

FOTOGALERIE 321 » Bechyňská Via Ferrata
Via Ferrata v Zářečí u Bechyně

Skály v Zářečí se nacházejí na levém břehu řeky Lužnice asi 1 km po proudu od města Bechyně. Rozčleněny jsou na samostatné masivy a věže. Na podzim roku 2013 jsme se rozhodli rozšířit zdejší lezeckou oblast. Do té doby zde byly navrtány dvě cesty, ale potenciál je daleko větší. Problémem byl přístup, protože většina skalních stěn spadá příkře přímo do vody. Požádali jsme správu pozemků města Bechyně a jihočeský odbor ochrany lesů v Táboře o možnost osazení nýtů a zajištění přístupu ocelovým lanem na lepených kotvách.

Skálu jsme částečně očistili od mechů a lišejníků a shodili volné kameny a bloky. Z pramice jsme naprojektovali cestu po umělých stupech, nad úrovní hladiny řeky jsme navrtali otvory a osadili pozinkované ocelové roxorové kramle. V určené výšce nad stupy jsme vytýčili linii pro lano a vyvrtali otvory pro nosné kotvy. Po zalepení chemickou maltou jsme na ně svorkami připevnili ocelové lano.

Na dvou protilehlých masivech byly osazeny speciální kotevní body a instalována 20 m dlouhá visutá lávka z pozinkovaných ocelových lan.

Dokončená trasa  je momentálně nejdelší a nejtěžší zajištěnou cestou Via Ferrata v Čechách, použito bylo přes 100 umělých stupů, 90 kotvících bodů pro lano, délka celé trasy je cca 400 m, celkové převýšení cca 70 m a její obtížnost je D (E).

UPOZORNĚNÍ: Klasifikace D znamená, že je ferrata těžká. Je třeba nepodcenit vybavení (helma, jištění) ani výstroj (pevná kotníčková obuv, rukavice). Z trasy není možné nikam "utéct", ani na konci, stejnou trasou je třeba se i vrátit, proto doporučujeme nepřeceňovat vlastní schopnosti.

Celá ferrata byla realizována od října 2013 do května 2014, kdy proběhlo její slavnostní otevření. V současné době evidujeme přes 500 přelezů (!!!), jedna vrchlová knížka je už celá popsaná, k dispozici je další. Příspěvky v kasičce u lavičky nám pomáhají při údržbě trasy. Lezecké cesty v oblasti pomalu vznikají, osazujeme jištění a štandy, letos na jaře plánujeme dokončení cest a otevření nové oblasti.

Realizace: Mgr. Jiří Rybák, Lukáš Kovanda

Podpora: 321outdoor, Singing Rock, HO Tábor, Český Horolezecký Svaz, Klub Českých Turistů

Další odkazy:

www.stochejle.cz

www.cejpek.com

www.outdoorvpraze.czNÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ